V prispevku na grobo opisujem kapljični namakalni sistem, kakšne sisteme poznamo glede na namembnost, mesto vgradnje in kje jih uporabljamo. Prav tako kot je potrebno namakalni sistem za vrt dobro načrtovati, je to pomembno tudi za kapljični namakalni sistem.
Spodaj v prispevku tudi opisujem pogoste napake kapljičnega namakalnega sistema.
Kaj je kapljični namakalni sistem?
.
To je sistem, kateri aplicira vodo rastlinam v obliki kapljic, ki pronicajo skozi luknje-kapljače na cevi.
Kot vir vode se lahko koristi voda iz vodovoda, zbiralnika deževnice ali vrtine.
Kje se uporablja?
.
Kapljični namakalni sistem se uporablja:
- tam, kjer je potrebno varčevanje z vodo,
- kjer rastline ne prenesejo direktnega močenja po listih in celi rastlini
- težje dostopnih, težkih in nagnjenih terenih
- kjer je potrebno namakanje izvajati natančneje, bodisi zaradi premajhnih zalivalnih površin ali zaradi specifike rastlin
- kjer je prisotno vetrovno podnebje
Kakšne vrste kapljičnih namakalnih sistemov poznamo?
Glede na namembnost namakanja poznamo:
.
- kapljični namakalni sistemi za kmetijstvo kjer se izvaja namakanje za pridelavo zelenjave, sadja, žit in ostalih rastlin za pridelavi hrane za ljudi in živali
- kapljični namakalni sistemi za parke in vrtove. Tu gre predvsem za zalivanje cvetličnih gred, grmovnic, živih mej, zelenjavnih gred, zelenih streh in sten ter za lonce z rastlinami
- kapljični namakalni sistemi za vzgojo okrasnih rastlin v vrtnarijah na prostem ali v rastlinjaku
Glede na mesto vgradnje ločimo:
.
- nadzemni kapljični namakalni sistem. Sem spadajo vsi zgoraj opisani kapljični namakalni sistemi
- podzemni kapljični namakalni sistem. Tudi sem spadajo zgoraj opisani sistemi z razliko, da so kapljične cevi vgrajene pod zemljo. Vgrajujemo jih tam, kjer kapljične cevi ni potrebno po končani sezoni prestavljati in želimo, da niso vidne.
Prednosti in slabosti kapljičnega namakalnega sistema
.
Prednosti kapljičnega namakalnega sistema:
.
- pri kapljičnem namakalnem sistemu ne namakamo cele površine, temveč samo dele z rastlinami. S tem je poraba vode precej manjša.
- medvrstni prehodi ostanejo suhi in so primernejši za hojo
- delujejo na manjših pretokih in pritiskih, kar zmanjšuje porabljeno energijo
- omogoča namakanja lahkih peščenih tal, ki zaradi majhne sposobnosti zadrževanja vode niso primerni za namakanje z ostalimi tehnikami namakanja.
- možno je dodajanje hranil (fertigacija).
- ne močimo listne površine in s tem ne povečujemo nevarnosti za pojav bolezni.
Slabosti kapljičnega namakalnega sistema:
.
- nevarnost mašenja kapljačev. Veliko pozornosti je potrebno posvetiti filtraciji. Kljub filtrski postaji ob črpališču je za varno namakanje priporočljivo postaviti filter tudi na začetek razdelilnega cevovoda.
- pri kapljičnem namakanju rastline razvijejo koreninski sistem v manjšem volumnu tal.
Pogoste napake kapljičnega namakalnega sistema
Odsvetujem in ne izvajam hobi kapljičnih namakalnih sistemov. S tem mislim na kapljično zalivanje, ki naj bi deloval na enostavni montaži zbiralnika deževnice in kapljični cevi brez filtrov in črpalke. Takšno neprofesionalno kapljično zalivanje se prej kot slej konča z razočaranjem. Kapljači se zamašijo in nehajo namakati ali pa namoči zemljo tu in tam.
V zbiralnikih se razmnožijo sluzaste alge, ki mašijo sistem, poleg tega pa je še polno listja, prahu in nesnage. Potrebno filtracijo pa ne moremo izvesti brez tlaka, ki ga ustvarja črpalka. Prosti pad vode iz dvignjenega zbiralnika deževnice je premalo za ta ukrep.
Kaj se nabira v rezervoarjih se dobro vidi na sliki, kjer je nesnaga zamašila črpalko namakalnega sistema.
Večkrat dobim povpraševanje za takšna kapljičnega namakanja ali me prosijo za mnenje. Takšne izvedbe raje prepuščam drugim, ker ne morem dati garancije na takšen kapljični namakalni sistem – če se temu lahko tako reče. To je bolj primerno za model Naredi sam. Z malo ročne spretnosti in nabavo komponent v trgovinskih centrih si lahko to naredijo lastniki vrtičkov sami.
Pogosta napaka je tudi neuporaba reducirja tlaka. V kapljičnem namakalnem sistemu katerega je vir vode vodovod ali črpalka je tlak vode previsok za spojni material in kapljične cevi, zato pride do razpok in lomov komponent. Tako pride tudi do izgub vode, neenakomernega zalivanja ali škode na objektih.
Kako je sestavljen kapljični namakalni sistem?
Da lahko govorimo o profesionalnem kapljičnem namakalnem sistemu morajo le tega sestavljati naslednji sestavni deli:
.
- krmilna ura
- senzor dežja
- elektromagnetni ventil
- filtri na črpalni postaji in fini filter (80-120 mesh) pred razvodi kapljičnih cevi
- reducir tlaka
- kvalitetne kapljične cevi
- črpalka (razen če je vir vodovod)
Cevi za kapljično namakanje
.
Za kapljično namakanje uporabljamo več vrst cevi različnih materialov.
Za povezovanje kapljičnega namakalnega sistema med virom vode, ventilom in kapljičnimi cevmi se uporabljajo alkaten cevi različnih premerov. Premeri so odvisni od velikosti sistemov in potrebne količine vode za namakanje.
Za namakanje v kmetijstvu in zelenjavnih vrtovih uporabljamo ploščate kapljične trakove. Ti so cenejši, naviti na kolute. Njihova obstojnost je krajša, z njimi pa je potrebno delati previdno, da se ne zavijejo in preprečijo pretok po cevi.
V vrtnarstvu za namakanje okrasnih gred, grmovnic, zelenih streh se uporabljajo avtokompenzacijske kapljične cevi ali navadne okrogle kapljične cevi ponavadi rjave ali črne barve. Te cevi se pritrdijo s pritrdilnimi klini ob zemljo. Za podzemno namakanje pa so te cevi še oblečene s poliestrsko tkanino, ki preprečuje mašenje kapljačev.