Odstranjevanje drevesnih štorov

posted in: Naš blog | 0

Odstranjevanje drevesnih štorov je ukrep, ki ga izvajamo po odstranitvi drevesa. Razlog odstranitve drevesa je različen. Ali moramo drevo odstraniti zaradi Odstranjevanje drevesnih štorovnapada škodljivcev, bolezni, naravnih ujm, gradnje ali pa je enostavno postal prevelik in nam s svojo velikostjo predstavlja nevarnost. Podiranje dreves nam predstavlja strošek in težko opravilo, sploh če so ta velika in na težko dostopnem mestu. Če imamo ob  drevesu še električne kable, vrtne hiške ali druge ovire, je opravilo še toliko težje. Po uspešnem podiranju drevesa in odstranitvi vejevja ter ostalih lesnih ostankov  nam ostane v zemlji še drevesni štor.

Želite odstraniti drevesni štor hitro, enostavno in cenovno ugodno? Kontaktirajte nas…

 

Odstranjevanje drevesnih štorov se lahko lotimo različno?

 

To je odvisno od velikosti drevesnega štora ali panja, vrste drevesa in dostopa, ki nam je na razpolago in od fizičnih zmožnosti. Nekateri drevesni panji propadejo dokaj hitro pa še to je doba nekaj let. Spet druga drevesa imajo trdovratnejše štore, iz drevesnega štora vrbe, topola, leske, kostanja pa še dolgo rastejo poganjki. Tako nas lahko drevesni štor še dolgo spominja na drevo, ki je uspevalo na tem mestu.  Večina jih pomisli na odstranitev drevesnega štora z raznimi kemikalijami, zažiganjem, vrtanjem in podobno. Polivajo jih z nafto, kislinami, soljo…

 

Ročno odstranjevanje drevesnih štorov

 odstranjevanje drevesnih panjev

Če imamo dovolj prostora, lahko pri podiranju manjšega drevesa le tega oklestimo – odstranimo veje, deblo pa pustimo. Na vrhu debla navežemo vrv in z vlečenjem debla izpulimo drevesni štor.   

Če tehnika z deblom ni možna se bomo morali drevesnega štora lotiti z ročnim izkopom. Za to potrebujemo kramp, lopato, veliko volje, časa in fizične moči.

V skrajnem primeru lahko drevesni štor skrijemo pred pogledom tako, da ga odkopljemo približno 5-10 cm in očistimo z žičnato krtačo. Tako ga lahko z motorno žago znižamo do te mere, da ga prekrijemo z zemljo in ne bo več viden. Pri takšnem nižanju verjemite, da boste kljub čiščenju štora skrhali verigo na motorni žagi. Če pa bo v njem še ostanek kamnov, prsti in mivke bo poškodba na verigi še večja. Navsezadnje to ni dolgoročna rešitev. Na tem mestu ne moremo saditi ničesar in tudi trava ne bo uspevala zaradi prenizke plasti zemlje.

 

Strojno odstranjevanje drevesnih štorov

 

Izkop drevesnega štora z bagrom je eden od načinov. Potrebujemo prostor in potreben dostop za večji stroj. Ob izkopu pa nastane velika luknja, ki jo je potrebno zapolniti z zemljo. Ob izkopu z bagrom lahko pride do poškodb objektov, ki so blizu štora ( ograje, opornega zidu, kablov…). V tem primeru lahko na istem mestu sadimo karkoli, tudi drevo z večjo koreninsko balo. Kako poteka odstranitev drevesnega štora si lahko ogledate v spodnjem videu..

 

 

 

Frezanje drevesnih štorov je drug način strojne odstranitve štora. Za ta ukrep ne rabimo toliko prostora kot za bager, poškodbe na objektu pa so manjše ali jih sploh ni. Odstranjevanje drevesnih štorov s frezanjem (rezkanjem) se izvaja do globine 20 cm – 25 cm. Na to mesto se lahko sadijo manjše rastline ali uspeva trava. Kako poteka frezanje drevesnega štora si oglejte v spodnjem videu…

STE SE ODLOČILI REŠITI DREVESNEGA ŠTORA UGODNO IN ENOSTAVNO?..STOPITE V STIK Z NAMI….

 

Follow Aleš LEŠNIK:

GSM: 041 721 032

Latest posts from